A Dorottya női név a görög Dorotheosz név latinos nőiesítésének, a Dorotheának a magyarosított alakja. Jelentése: Isten ajándéka. A névnek több nyelvben is önállósult beceneve pedig a Dóra. Egy legenda szerint a név úgy keletkezett, hogy egy ókeresztény lány apjának a neve Dorus volt, az anyjáé Thea, és kereszteléskor ebből a két névből alkották meg a lány nevét, így jött létre a Dorothea.
Dorottya egy másik legenda szerint egy cézáreai család leánya volt. Szépsége, okossága, alázatossága és szűzi tisztasága közismert volt. A Diocletianus-féle üldözésben Cézáreában az elsők között nyerte el a vértanúságot. A kivégzés előtt Dorottya kérte a hóhért, adjon egy kis időt, mert valamit el kell még végeznie. Imádságba merült, s egyszerre megjelent egy kisgyermek három kinyílt rózsával és három almával. Dorottya megkérte: ,,Vidd el ezt Teofilnak és mondjad: Dorottya küldi neked Jegyesének kertjéből”. Ezután lefejezték.
A Dorottya gyakori név volt a 16–18. században, majd hosszú időre elvesztette a népszerűségét. Ez valószínűleg Csokonai Dorottya című vígeposzának köszönhető, mivel abban a címszereplő vénkisasszonyt hívták Dorottyának.
A népi időjóslásban a február 6-ai Dorottya-nap jeles nap, mivel azt tartották, hogy Ha Dorottya szorítja, Zsuzsanna megtágítja, azaz ha Dorottya napján fagy van, akkor Zsuzsanna napján olvadni fog.
Dorottya-napi hagyomány volt több helyen, hogy ezen a napon nem szabad az asszonyoknak dolgozni, mert ha például varrni kezdenek, akkor megfájdul az ujjuk.
Hírességek:
Kanizsai Dorottya, a mohácsi csata halottainak eltemettetője.
- Zsófia Dorottya württembergi hercegnőorosz cárné
- Geszler Dorottyamodell, műsorvezető
- Gryllus Dorkaszínésznő
- Németh Dorottyafitness világbajnok
- Udvaros Dorottyaszínésznő
A név megjelenése az irodalomban
- Csokonai Vitéz Mihály: Dorottya(komikus eposz)
- Johann Wolfgang von Goethe: Hermann és Dorottya(németül: Hermann
und Dorothea) eposz (1797-98) - Dorothea grófnőaz egyik szereplője Jókai Mór És mégis mozog a
föld című regényének - Dorothya főhőse az Óz, a csodák csodája című mesének
A népnyelvben dórikancsó vagy dórikorsó: nagyméretű mázatlan vizeskorsó neve
- dórikályhavagy dorkó: sárból, vályogból, téglából rakott boglya alakú szobai kemence, amit a konyhából fűtenek
Név elemzése:
Dorottya név olyan személyiség kialakulását segíti, aki élvezi, ha munkáját hibátlanul és zavartalanul végezheti el. Igyekszik minden esetben befejezni azt, aminek nekilátott. Szereti, ha egyedül dolgozhat, a saját tempójában, lépésről-lépésre jól átgondolva, amit tesz. A hirtelen, váratlanul bekövezett változást vagy változtatást rosszul kezeli, ilyenkor nem, vagy csak nagyon nehezen tud alkalmazkodni az újonnan kialakult helyzethez, frusztrálttá és feszültté válhat.
Becenevek:
Dodó, Dodóka, Dolli, Dollika, Dóra, Dórácska, Dóri, Dórika, Dorica, Doris, Dorka, Dorkácska, Dorkó, Doró, Doróka, Dor, Doroti, Dodo, Dorit
A Dóra név elemzése:
A Dóra név olyan személyiség kialakulását támogatja, aki kedveli a nagy társaságokat, és becsüli a természet szépségét, valamint a művészetet. Rendkívül idealista és romantikus, esetleg érdemes megpróbálnia versekben megörökíteni csodálatos gondolatait. A közönségesség, durvaság nagyon lehangolja. Életének minden területén rendes, néha már kínosan pontos. Önbizalomhiánya és bizonytalansága sok mindent megnehezít. Erősen vágyik a megértésre és az elfogadásra, de mivel nagyon sérülékeny, megtanulta elrejteni érzelmeit. Távolságtartásán kevesen látnak át, kevesen ismerik meg igazán.