Beiktatnál egy extra egészséges napot, és ötleteket gyűjtenél? Szeretnél egészségesebben étkezni, de nem tudod, hogyan kivitelezd ezt a mindennapokban? Íme, egy teljes napi menü csak szezonális zöldségek és gyümölcsök felhasználásával, hogy jót tegyél az immunrendszerednek, és valóban tápláld a szervezeted!
„Minden nap egy alma, az orvost távol tartja” – szól a mondás, azonban egy alma még korántsem elegendő az egészséges életvitelhez, főleg most a járvány idején. Egy nap legalább fél kg mennyiségű, és legalább három féle különböző gyümölcsöt, és/ vagy zöldséget ajánlott fogyasztanunk ahhoz, hogy testünk minden szükséges vitaminhoz, ásványi anyaghoz, és antioxidánshoz hozzájuthasson, ezzel jelentősen csökkentve a betegségek kialakulásának kockázatát. Összeállításunkból megtudhatod, hogyan használhatóak a most kapható zöldségek és gyümölcsök, hogy gondoskodni tudj szervezeted regeneráló- és ellenállóképességéről.
A szezonális zöldségek és gyümölcsök fogyasztása roppant fontos, nem csak egy furcsa hóbort. Szezonon kívül csak a mesterségesen, etiléngázzal érlelt társaikat vehetjük meg, ezért annak érdekben, hogy ne mérgezzük a testünket feleslegesen, elengedhetetlen egész évben figyelni, hogy mikor vásárolunk mit.
Ugyan télen lehet sátor alatt tárolt almát és körtét kapni, koratavasszal sajnos még egy gyümölcs sem ért be. Szerencsére aszalt, vagy liofilizált társaikat bátran fogyaszthatjuk bármikor: például reggelire egy vízzel vagy növényi tejjel készült laktató zabkását hihetetlenül feldobnak! A kásák azon kívül, hogy finomak, és gyorsan eltelítenek, rendkívül könnyen és gyorsan elkészíthetőek, a benne levő rostok pedig hozzásegítenek a megfelelő anyagcsere folyamatokhoz is. A kiválasztott kásaalapot (ami készülhet rizsből, hajdinából, zabból) öt percig főzd együtt az apróra vágott almával, aztán mehetnek is bele az aszalt, és liofilizált gyümölcsök – de bele is főzheted őket. Ehhez egyébként nem is kell nagyon keresgélned, minden összetevőt megtalálsz egy helyen pl. a Mixit oldalán. Ha édesen szereted, még egy kis mézet is adhatsz hozzá.
Sokan nem tudják, de az áprilisban érő karalábé levele is fogyasztható. Bordás kellel, endíviával, fejes- és madársalátával, rukkolával ebédre kiváló alap a salátához, mely bármilyen zöldségfasírt mellé illik. Utóbbit mindenképpen tepsiben süsd meg, így nem szívja meg magát olajjal. Alternatív reformlisztek felhasználásával teljesen gluténmentesre is készítheted: a lenmaglisztet kifejezetten fasírtokba érdemes belekeverni, sütésnél pedig jól jön a tojás helyettesítésére. Egy evőkanál lenmagliszt + 3 evőkanál víz összekeverve, 5 percig állni hagyva szépen összefogja a zöldségfasírtot.
Ha te is azok közé tartozol, akiknek délutánra elfogy az energiájuk, egy pohár natúr joghurt és pár szem ropogós, liofilizált gyümölcs uzsonnaként is jó ötlet.
A zöldborsó és a spenót szintén áprilisi zöldségek, így vacsorára bátran fogyaszthatjuk őket leves, vagy főzelék formájában, kiegészítésképpen ehetünk hozzá puffasztott rizst, leönthetjük joghurttal, de bulgurral, kuszkusszal is tálalhatjuk őket.
Aki az esti film mellé még nasizna egy keveset, annak szimpatikus lehet az olajos magvak gondolata, azonban érdemes csínján bánni velük magas kalóriatartalmuk miatt.
Figyelj a testedre, és arra, hogy ne mérgezd feleslegesen, de ne is sanyargasd! Fontos, hogy gyümölcs- és zöldségkúrákat ne a gyors fogyás érdekében tarts, hanem próbáld őket a mindennapi étkezésedbe beiktatni. Ha igazán egészséges és fitt szeretnél lenni, mindenképpen figyelj oda, hogy a megfelelő mennyiségű makro- és mikrotápanyagokat is bevidd a szervezetedbe. Jó étvágyat!