Maradjunk meg a természetes alapanyagoknál, kerüljük a hozzáadott cukrot és mellőzzük a tehéntejet! Ezek azok a trükkök, amelyeket az egészségtudatos emberek már tudnak. Most azonban a Mixit müzli táplálkozási tanácsadójának, Kaszás Klaudiának segítségével sorra vesszük, mekkora mennyiséget, hogyan elkészítve és milyen összetétellel érdemes fogyasztunk, hogy még többet tegyünk az egészségünk megőrzéséért!

Mix-it

Még mielőtt rátérünk a részletekre, fontos leszögezni: érdemes magunkat rászoktatni az ételek természetesen ízének élvezetére! Egyrészt teljesen új ízélményeket tapasztalhatunk meg, másrészt ízlésünk tudatos formálásával leszoktathatjuk magunkat a káros alapanyagoktól hemzsegő, egészségtelen fogásokról, a túl sok sóról, cukorról és zsírról. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ezeket az alapanyagokat végérvényesen száműzni kell az étrendből, csupán a feleslegek lefaragásához nyújt segítséget, ha a „finom” szót újradefiniáljuk!

1. Natúr joghurttal vagy növényi tejjel, esetleg „éjszakázós” módon a legjobb elkészíteni!

A puffadásra, gyomorpanaszokra hajlamos embereknek – a laktóz- és tejérzékenyekről nem is beszélve – különösen fontos, hogy ügyeljenek a megfelelő minőségű fehérjebevitelre. Erre kiváló alternatívát jelenthetnek egyes bio-, illetve növényi alapú készítmények, amelyek a reggeli müzli mellé kiváló kísérők. „Érdemes kísérletezni a saját ízlésünknek megfelelően, és kipróbálni az éjszakázós zabkását, amely különösen jót tesz a bélflóránknak” – tanácsolja a Mixit müzli szakértője, Kaszás Klaudia. – „Ez annyit tesz, hogy este félig megfőzzük a zabpelyhet, majd magokkal és gyümölcsökkel bekeverve betesszük a hűtőbe éjszakázni. Másnap nagyon finom reggeli vár ránk!”

Mix-it

2. Mennyi az annyi? Végre pontot tehetünk a mennyiségi dilemmára!

Egy átlagos termetű nő számára, ha nem végez testmozgást, 30-35 gramm vegyes összetételű müzli ideális reggelire. Ha edzésnapja van, akkor 40-50 gramm a megfelelő számára. Sokszor érezhetjük azt, hogy ez sok, ilyenkor érdemes a müzlinket két részletben, reggelire és tízóraira elfogyasztani. A szakértő külön kiemeli: reggel, esetleg az esti edzések előtt érdemes müzlit fogyasztani. Ha a reggelre esik a választásunk, mindenképpen úgy érdemes kalkulálnunk, hogy este fehérjében gazdag húsokat és rostban gazdag zöldségeket fogyasszunk. „Amennyiben erre nincs lehetőségünk, a Mixit egyes keverékei hozzáadott fehérjeport is tartalmaznak, így akár már reggel be tudjuk vinni a két legfontosabb makrotápanyagot a szervezetünkbe” – hangsúlyozza Kaszás Klaudia.

3. Legyen benne minden, amire szüksége lehet a testednek!

Nagyon fontos, hogy a reggeli zabpehely mellett vitamin- és ásványianyag-forrásként szolgáló gyümölcsöket és olajos magvakat is fogyasszunk. Sajnos sokszor tapasztalhatjuk, hogy egyes gyártók csak pár szemet szórnak el belőlük a müzlikben, de az korántsem elég. Törekednünk kell arra, hogy elég energiát vegyünk magunkhoz reggelente, hogy elkerüljük a vércukorszint ingadozását, illetve esélyt se adjunk az éjszakai falásrohamoknak! Ugyanakkor vigyázni is kell, mivel bizonyos gyümölcsök magas cukortartalma akkor is kártékonyan hathat az étvágyunkra, ha nem tartalmaz hozzáadott cukrot.

Kaszás Klaudia

„Ne feledjük, az ideális müzli mindenkinek mást jelent! Hogy pontosan hány gramm fehérje, szénhidrát és zsír a megfelelő, egyénenként változó” – hívja fel a figyelmet Kaszás Klaudia, aki táplálkozási tanácsadás mellett személyi edzőként is működik. – „Nálam attól is függ a reggeli müzli kiválasztása, hogy éppen milyen lábbal kelek ki az ágyból, mert van, hogy a natúr liofilizált (fagyasztva szárított) gyümölcsös müzlit kívánom, de vannak olyan napok, amikor a csokis-banánosat részesítem előnyben. De a mennyiségre és az összetevők arányára mindig nagyon ügyelek!”

Kaszás Klaudia válogatott sportoló, magyar bajnok (C2 500 méter) kenus, az MTK versenyzője. Testépítő- és fitness edző, személyi edző, valamint életmód- és táplálkozási tanácsadó, sporttáplálkozási tanácsadó. Saját sikerei inspirálták abban, hogy másoknak is segítséget nyújtson, megmutatva a megfelelő, egészséges táplálkozás, sportolás pozitív hatásait és előnyeit.