A koronavírus második hullámának beköszöntével még sürgetőbb, hogy szervezetünk védekező rendszerét a fenyegető betegség jó erőben találja. Ennek egyik nagy titka a vitamindús táplálkozás. Összegyűjtöttünk 5+1 immunerősítő tápanyagot, amelyekkel felturbózhatod immunrendszered.
- Homoktövis bármilyen formában
Megfelelő mennyiségben fogyasztva a homoktövis szervezetünk igazi őrangyala lehet. A járvány idején különösen ajánlott a fogyasztása, hiszen C-vitamin tartalma a citrom C-vitamin tartalmának a tízszerese, és antioxidánsokat is nagy mennyiségben tartalmaz. Így, nemcsak az immunrendszer erősítésében, de a fertőző betegségekkel szembeni védekezésben is fontos szerepe van.
Tippek a fogyasztásra:
- Áztass egy evőkanál homoktövis levelet forrás előtti vagy utáni meleg vízbe, hagyd ázni 15 percig, és ízesítsd a teát ízlés szerint.
- Tegyél néhány csepp homoktövis velőt a limonádéba, és máris szuper vitamindús a gyerekek kedvenc üdítője.
- Színesítsd a reggeli gyümölcsturmixod pár szem homoktövis bogyóval. Érdemes olyan gyümölccsel keverni, ami ellensúlyozza a homoktövis kesernyés ízét. (pl.: banán)
- Gyömbér
A gyömbér a gyomor serkentésével támogatja az emésztőrendszert, mely így hozzájárul immunrendszerünk megerősítéséhez. A gyömbérteát sokan csodaszerként tartják számon, ugyanis izzasztó és méregtelenítő hatása segít levinni a lázat, kiírtani a vírusokat, csillapítani a köhögést és a torokfájdalmat.
Tippek a fogyasztásra:
- Hámozz meg zöldségpucolóval egy ujjnyi részt a gyömbérből, majd reszeld bele egy kancsóba. Önts rá forró vizet, és hagyd ázni 15 percig. Ízesítsd citrommal, és mézzel, és már kész is a házi gyömbérteád.
- De ugyanígy a limonádédba is reszelhetsz egy kis gyömbért, és máris kész az új immunerősítő italod.
- Húsleves
Tanulmányok bizonyítják, hogy a húslevesnek gyulladáscsökkentő és vírusellenes hatása van a benne rejlő vitaminok és antioxidánsok miatt. A só, valamint az evés közben belélegzett gőz szintén segít, hogy az eldugult légutak felszabaduljanak. Magas tápanyagtartalmát főleg a hagyma, a fokhagyma, és az egyéb zöldségek biztosítják.
Tippek a fogyasztásra:
- Tészta helyett tegyél minél több zöldséget a levesbe, így fokozva immunerősítő hatását.
- A levesbe főzz bele egy ujjnyi gyömbért is, ettől nemcsak vitamindúsabb, de pikánsabb is lesz és még erősebben hat a szervezeted egészségére.
- Zabkása reggelire, vagy akár ebédre is
A gyömbérhez hasonlóan a zab is az emésztőrendszer erősítésével segíti az immunrendszer gondtalan működését. A zab értékes vitaminokat, ásványi anyagokat, és rostot tartalmaz, amelyek a bakteriális fertőzésekkel szemben is védelmet nyújtanak. Nem mellesleg, a zabkása, és egyéb zabból készült ételek könnyen, és olcsón beszerezhetőek.
Tippek a fogyasztásra:
- Dobd fel friss, vagy aszalt gyümölcsökkel, tegyél hozzá magokat, de ha egyszerűen nem akarsz ezzel időt tölteni, rengeteg előre összeállított nagyon jó minőségű zabkásából válogathatsz például a Mixit oldalán.
- Kóstold meg sósan is! A zabpehely sósan főzve is egy finom fogás, gazdagítsd parmezánnal, pirított gombával és hagymával, és keverj hozzá egy kis görög joghurtot!
- Olajos Magvak
A kalcium és magnézium mind felelősek immunrendszerünk egészségéért. Segítenek a gyulladások enyhítésében, támogatják a szív működését, és az energiatermelést. Mindezt egy-egy apró magban megtalálod. Fontos fehérjeforrás lehet például a tejcukor- vagy tejfehérje-érzékenyeknek.
Tippek a fogyasztásra:
- Színesítsd a salátádat napraforgómaggal, lenmaggal, és szezámmaggal, salátaöntetnek pedig használj tökmagolajat.
- Egy tál magokkal teli müzli szuperjó kezdése a napnak. Ha nem tudod milyen ízek passzolnának igazán egymáshoz, gyűjts ötleteket a Mixit müzliejiből.
És a +1 tipp: illóolajok
Kevesen tudják, hogy az illóolajok használata különösen hatékony módszere az immunerősítésnek. Hatóanyagaik ugyanis közvetlenül belélegezve vagy párologtatva, bőrön át felszívódva kerülnek be a szervezetünkbe, és gyorsan kifejtik immunserkentő, fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásukat.
Tippek felhasználásra:
- Takarításkor tegyél pár csepp teafaolajat a felmosóvödörbe, ami a takarítással nemcsak a felmosott területet fertőtleníti, de vírusölő hatása van az egész légtérre is.
- Ha nincs otthonodban spéci párologtató, engedj egy kád forró vizet, majd csepegtess bele néhány csepp borsmenta vagy citrom illóolajat, keverd el jól a vízben és már csak annyi a teendőd, hogy élvezd a forró fürdőt.
- Keverj el kókuszolajban néhány csepp eukaliptusz illóolajat, és kend be a mellkasod, a hátad felső részét, és az orrnyergeket, ez majd segít a köhögés, és az orrdugulás enyhítésében.